"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 40indirim
  • Cumalı Ordugâhı On Günlük Manevranın Hatırası

  Cumalı Ordugâhı On Günlük Manevranın Hatırası

  Mustafa Kemal Atatürk
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9786058005730

  Aynı Gün Kargo!

  • Etiket Fiyatı: 28,00₺

  • İndirim: %40

  • İndirimli Fiyat: 16,80₺

  0 yorum / Yorum Yap


  Cumalı Ordugâhı, Atatürk’ün Nutuk’ta bahsettiği bir eseridir. Suphi Paşa’nın İştip havalisinde Cumalı’da yaptırdığı süvari manevralarından sonra kaleme alınmıştır. “Salahiyetim ve rütbem müsait olmadığı hâlde Paşa’yı, bütün subaylar önünde acı bir tarzda tenkit etmiştim ve müteakiben Cumalı Ordugâhı isminde küçük bir eser de yazmıştım.” diyen Mustafa Kemal,  o esnada “Kolağası” rütbesini taşıyordu.


  Osmanlı ordusunda uzun zamandır talim ve tatbikat için bir süvari livasının toplanmamış olması, Ordu kumandanlarının da manevra meydanlarında varlık göstermeleri gibi sebeplerle bu küçük manevrayı önemseyen Mustafa Kemal, Cumali Ordugâhı’nı “hasretini çektiği askerî hayatın yeniden başlaması gibi telakki” etmiş ve “orada geçirdiği on günlük hayatın hatırası olmak üzere tuttuğu bazı notları silah arkadaşlarına hediye etmek” istemiştir.


  29 Ağustos-8 Eylül 1909 (16-25 Ağustos 1325) tarihleri arasında gün gün tutulmuş notlardan oluşan ve krokilerle geliştirilen bu eserde Atatürk’ün askerlik anlayışına dair önemli ipuçları vardır. Asıl nüshasının tıpkıbasımıyla karşılıklı sayfalar hâlinde basılan eser, Kopernik Kitap’ın Atatürk’ün eserleri dizisinde bir altın halkadır.


  Kitap Özellikleri
  ISBN 9786058005730
  Basım Dili Türkçe
  Basım Tarihi Şubat 2020
  Basım Yeri Türkiye
  Kağıt Cinsi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 172

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi