Din, Siyaset ve Mimari: Amerika Diyanet Merkezinin Tarihi - Yaşar Çolak - Kopernik Kitap

"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

    % 30indirim % 50indirim
  • Din, Siyaset ve Mimari: Amerika Diyanet Merkezinin Tarihi

Din, Siyaset ve Mimari: Amerika Diyanet Merkezinin Tarihi

Yaşar Çolak
Kopernik Kitap

Barkod : 9786257852142

Aynı Gün Kargo!

  • Etiket Fiyatı: 120,00₺

  • İndirim: %50

  • İndirimli Fiyat: 60,00₺

0 yorum / Yorum Yap


İslâm’ın barış mesajının remizlerini taşıyan bu eser, sadece İslâmofobik risklerin azaltılması değil, aynı zamanda Batı medeni-yeti ile İslâm medeniyeti arasındaki ilişkileri de derinleştirme amacına hizmet etme potansiyeli taşımaktadır.

Bu eser, özü itibarıyla Amerika Diyanet Merkezinin amacını, nasıl yapıldığını, neyi simgelediği ve nasıl konumlandırılması gerektiğini açıklamak için kaleme alınmıştır. Kitap inşa aşamalarını izleyerek din, siyaset ve mimarî alanın birbiriyle ilişkisini analiz etmekte, profan bir mekânın manevî bir çekim merkezine dönüşmesinin hikâyesini anlatmaktadır. Kitap klâsik mimarî anlayışın günümüz malzeme ve teknik imkânlarıyla nasıl sentezlenebileceğini merak edenler için bir kaynak değeri taşımaktadır. Kapitalizmin merkezi Amerika’da Müslümanlar için manevî bir sığınak, sağlıklı bir temas noktası ve engelsiz bir yaşam alanı inşa etmenin zorluklarını yansıtması bakımından da önem taşımaktadır. Çalışma, hatıra derlemeleri, uzman görüşleri ve bolca görsel malzeme içermesi bakımından genel okuyucu kitlesinin ilgilendirirken, vesika değeri taşıyan malzemeye yer vermesi itibarıyla da Diyanet tarihi ve Amerika’daki toplum merkezleri üzerinde araştırma yapacaklar için göz ardı edilemeyecek bir kaynak değeri taşımaktadır.

Yazar, Dr. Yaşar Çolak, Amerikan Diyanet Merkezinin 2011-2017 yılları arasında kurucu başkanlığını yapmış, hâlen İbn Haldun Üni-versitesi İslâmî İlimler Fakültesi İslâm Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Kitap Özellikleri
ISBN 9786257852142
Basım Dili Türkçe
Basım Tarihi Mart, 2021
Basım Yeri Ankara, Türkiye
Sayfa Sayısı 480

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi