"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

    % 40indirim
  • Gurbet Cehennemi
  • Etiket Fiyatı: 75,00₺

  • İndirim: %40

  • İndirimli Fiyat: 45,00₺

0 yorum / Yorum Yap


Gurbet Cehennemi, Tarık Mümtaz’ın sürükleyici bir dille kaleme aldığı hâtıralarının ilk kısmı olan Mütareke Günleri’ni bütünleyen bir hâtırat metnidir. 1945-1946 yılları arasında bir gazetede tefrika edilmiş olan Gurbet Cehennemi, Tarık Mümtaz’ın sürgüne gönderildiği ilk günlerden başlayarak Bulgaristan (Varna, Köstence, Eskicuma), Romanya, Almanya (Berlin) ve İtalya (San Remo) günlerini konu edinmektedir.

Tarık Mümtaz, Hürriyet ve İtilâf Fırkası mensuplarının birçoğunun hem iktidardaki hem de sürgündeki hayatlarına tanıklık etmiş, bizzat bir gurbetzede olarak ‘sürgün psikolojisi’ne dair önemli notlar aktarmış, Mütareke Günleri’nden tanıdığı, gözlemlediği Damat Ferid, Sultan Vahîdeddin, Şeyhülislâm Mustafa Sabri, Mevlânzâde Rifat, Rıza Tevfik gibi isimler hakkındaki gözlemlerini bu hâtıratta kaleme almıştır. Sultan Vahîdeddin’in ilk sürgün yılları ve San Remo’daki ilk devresi hakkında ise kendi gözlemlerini değil, tanıkların ifadelerini roman havasıyla okura sunmuştur.

Tarık Mümtaz’ın sürükleyici bir Türkçeyle yazdığı ve ilk kez okuyucuyla buluşacak olan bu eser, roman havasında kaleme alınmış bir hâtırat kitabıdır.

Kitap Özellikleri
Basım Dili Türkçe
Basım Tarihi Eylül 2018
Basım Yeri İstanbul - Türkiye
Kağıt Cinsi 2. Hamur
Sayfa Sayısı 728

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi