"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 45indirim
  • Kâtip Bartleby

  Kâtip Bartleby

  Herman Melville
  Çeviren : Elvan Aytekin
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9789752439238

  • Etiket Fiyatı: 15,00₺

  • İndirim: %45

  • İndirimli Fiyat: 8,25₺

  0 yorum / Yorum Yap


  Elinizdeki bu eser, Amerikan edebiyatının büyük isimlerinden Herman Melville’in kaleme aldığı Varoluşçuluk, Absürdizm ve Modernizm’in ilk ve önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen bir “pasif direniş” hikâyesidir.

  19. yüzyıl ortalarında New York’ta geçen bu gizemli hikâye, Wall Street’teki hukuk bürosuna üçüncü bir kâtip olarak işe alınan Bartleby adında çalışkan bir genci konu edinir. Başlangıçtaki çalışkanlığına ve disiplinine rağmen Kâtip Bartelby’nin giderek artan garip davranışları, hikâyenin anlatıcısı hukuk bürosunun sahibini rahatsız etmeye başlar. Bartleby’nin Wall Street’te yaşanan hengâmeye ve insanların onla ilgili ne düşündüklerine aldırış etmeksizin başlattığı pasif direniş “yapmak istemiyorum” sözüyle adeta abideleşir.

  Bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açan bu hikâye, çağımıza da seslenen bir alegori niteliğindedir. Kâtip Bartleby’nin gizemli hikâyesini merakla okurken hem üzülecek hem de düşüneceksiniz.

  Kitap Özellikleri
  ISBN 9789752439238
  Basım Dili Türkçe
  Basım Tarihi Eylül 2018
  Basım Yeri Türkiye
  Kağıt Cinsi 2. Hamur
  Orijinal Dil İngilizce
  Sayfa Sayısı 56
  Tercüme Elvan Aytekin

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi