"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

    % 40indirim
  • Kâtip Bartleby

Kâtip Bartleby

Herman Melville
Çeviren : Elvan Aytekin
Kopernik Kitap
  • Etiket Fiyatı: 15,00₺

  • İndirim: %40

  • İndirimli Fiyat: 9,00₺

0 yorum / Yorum Yap


Elinizdeki bu eser, Amerikan edebiyatının büyük isimlerinden Herman Melville’in kaleme aldığı Varoluşçuluk, Absürdizm ve Modernizm’in ilk ve önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen bir “pasif direniş” hikâyesidir.

19. yüzyıl ortalarında New York’ta geçen bu gizemli hikâye, Wall Street’teki hukuk bürosuna üçüncü bir kâtip olarak işe alınan Bartleby adında çalışkan bir genci konu edinir. Başlangıçtaki çalışkanlığına ve disiplinine rağmen Kâtip Bartelby’nin giderek artan garip davranışları, hikâyenin anlatıcısı hukuk bürosunun sahibini rahatsız etmeye başlar. Bartleby’nin Wall Street’te yaşanan hengâmeye ve insanların onla ilgili ne düşündüklerine aldırış etmeksizin başlattığı pasif direniş “yapmak istemiyorum” sözüyle adeta abideleşir.

Bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açan bu hikâye, çağımıza da seslenen bir alegori niteliğindedir. Kâtip Bartleby’nin gizemli hikâyesini merakla okurken hem üzülecek hem de düşüneceksiniz.

Kitap Özellikleri
Basım Dili Türkçe
Basım Tarihi Eylül 2018
Basım Yeri Türkiye
Kağıt Cinsi 2. Hamur
Orijinal Dil İngilizce
Sayfa Sayısı 56
Tercüme Elvan Aytekin

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi