"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 30indirim
  • Sivil Edebiyat

  Sivil Edebiyat

  Alâattin Karaca
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9789752439825

  • Etiket Fiyatı: 26,00₺

  • İndirim: %30

  • İndirimli Fiyat: 18,20₺

  0 yorum / Yorum Yap


  Elinizdeki kitap, Alâattin Karaca’nın değişik zamanlarda kaleme aldığı eleştiri yazılarından oluşuyor. Bu nedenle kitaptaki metinlerin salt akademik bir dil yerine, daha serbest ve rahat bir dille yazıldığı görülüyor. Bu dilin yazara sağladığı en büyük avantaj, düşüncenin daha hür ve cesur bir şekilde cevelan etmesini sağlamak olmalıdır. Yazar bu sayede kaleme aldığı metinlerde meselelere daha özgün ve eleştirel bakabilme imkânı bulabilmiş.

  Kitap, ana hatlarıyla sanat ve edebiyatın toplum, iktidar ve devletle ilişkilerini konu edinirken radikal kültürel değişimler yaşayan toplumlarda kültür/sanat ile iktidar/devlet arasındaki ilişkilerin nasıl sıkıcı ve müdahaleci bir hal aldığını irdeliyor.

  Sanatın iktidarla araçsal ilişkisini, daha doğrusu iktidarın/devletin sanatı kendi gücünü pekiştirmek amacıyla kullandığı modelleri eleştiren Karaca, sanatın kökünde ilham barındıran vicdanî bir etkinlik olduğunu, ilhamın da iktidarla ilişkisinin olmayacağının altını çiziyor.

  Sivil Edebiyat/Eleştiri Yazıları çalışmasının, vicdanının sesine kulak veren sanatseverlere ilham kaynağı olması dileğiyle.

  Kitap Özellikleri
  ISBN 9789752439825
  Basım Dili Türkçe
  Basım Tarihi Eylül 2018
  Basım Yeri İstanbul - Türkiye
  Kağıt Cinsi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 196

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi