Batı Sol Türkiye - Halil Berktay

"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

    % 30indirim
  • Batı Sol Türkiye

Batı Sol Türkiye

Halil Berktay
Kopernik Kitap

Barkod : 9789752439603

  • Etiket Fiyatı: 35,00₺

  • İndirim: %30

  • İndirimli Fiyat: 24,50₺

0 yorum / Yorum Yap


Türkiye’nin son yıllardaki meydan okuyuşu, modernitenin gelişim sürecinde nereye oturtulabilir? Şimdiki yeni dünya düzensizliğine nasıl geldik? Kim haklı kim haksız bir yana; hangi koşullar ayrı durma ve direnmeyi eskisinden çok daha mümkün kılıyor?

Marksizm’in bıraktığı boşluğu doldurmaya İslâmiyet’in aday olduğu bugün, emperyalizm ve anti-emperyalizm sorunsalının neresindeyiz? Küresele muhalefet taktik veya konjonktürel mi, gerçekten anti-sistemik mi? Başka deyişle, kalıcı ve inandırıcı bir düşünsel platformu var mı? Kurulabilir mi? “Dış” hep kötü ve “iç” hep iyi mi? “Yerli ve millî”lik kolay tanımlanabilir bir şey mi? Ne kadarı realize edilebilir? Değişmez bir formülü var mı? “Biz” kimiz ve neyiz, zamanın sonsuz akışı içinde? Müslümanlık, örneğin, ya da Müslüman Türkiye, ya da Türkiye Müslümanlığı, alternatif bir medeniyet veya net bir medeniyet alternatifi sunuyor mu?

Olayları bağımsız ve eleştirel bir aydın sorumluluğuyla gözleyen Halil Berktay, son üç yıl içinde verdiği mülâkatlarda yukarıdaki sorulara yanıt arıyor. Prof. Berktay, bu kitapta yer alan tahlil ve tespitlerinin yalınlığı, soğukkanlılığı ve hesap gütmezliğiyle, gerçekliğe olabildiğince yaklaşmaya çalışıyor.

Kitap Özellikleri
ISBN 9789752439603
Basım Dili Türkçe
Basım Tarihi Mayıs 2018
Basım Yeri İstanbul - Türkiye
Kağıt Cinsi 2. Hamur
Sayfa Sayısı 244

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi