"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

  • Savaş Sanatı

Savaş Sanatı

Sun Tzu
Çeviren : Elvan Aytekin
Kopernik Kitap
  • Etiket Fiyatı: 15,00₺

0 yorum / Yorum Yap


Sun Tzu der ki; “Çok iyi bilinmelidir ki; ordu komutanı, halkının kaderini elinde tutan kişidir ve bu sayede insanlar ya huzur içinde yahut tehlike altında yaşarlar. Komutan devletin koruyucusudur; eğer o her konuda sağlamsa devlet de güçlü olacaktır; ama zayıfsa devlet de güçsüzleşecektir. Hızınız rüzgâr gibi, etkiniz gür bir orman gibi olsun. Saldırırken ateş gibi, direnirken dağ gibi sabit olun. Planlarınız gece karanlığı gibi gizli, saldırılarınız ise gök gürültüsü kadar ani olsun. Ne savaşmayı bilen bir düşman takip et ne de kendini tamamen kazanmaya adamış askerleri olan bir orduya saldır. İşte bunun adı savaş sanatıdır.”

İnsanlık tarihinin en eski strateji metinlerinin sahibi Çinli bilge komutan Sun Tzu’nin bu kitabı dünyanın en eski klasiklerinden biridir. Savaş sohbetlerinden derlendiği düşünülen bu metinlerde Sun Tzu, sadece savaş taktikleri vermez. 13 bölümden oluşan metinlerde zafere ulaşabilmek için ilkesel bir duruş sergiler. Bir eyleme kalkışmadan önce değerlendirilmesi gereken beş noktaya dikkat çeker: “Yol, hava koşulları, arazi, askeri önderlik ve disiplin.”

Genel olarak askerî strateji ve savaş taktiklerini esas alan bu eser, bir yandan askerî strateji alanında önemli bir başyapıt olarak kabul edilirken, diğer taraftan etkin bir bilgelik kitabı olarak öne çıkmaktadır.

Kitap Özellikleri
Basım Dili Türkçe
Basım Tarihi Temmuz 2018
Basım Yeri İstanbul - Türkiye
Kağıt Cinsi 2. Hamur
Orijinal Dil Çince
Sayfa Sayısı 64
Tercüme Elvan Aytekin

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi