"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 45indirim
  • Bölüğün Muharebe Talimi

  Bölüğün Muharebe Talimi

  Mustafa Kemal Atatürk
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9786056966231

  • Etiket Fiyatı: 20,00₺

  • İndirim: %45

  • İndirimli Fiyat: 11,00₺

  0 yorum / Yorum Yap


  Mustafa Kemal Atatürk’ün Bölüğün Muharebe Talimi adıyla yayımlanan bu tanıtım ve tercüme etüdü meskûn mahal vuruşması, savunma ve taarruz muharebesi konularını kapsamaktadır. Yine bu çalışmada, taarruz icrasındaki birliğin aldığı tertip ve düzen, ilerleme, ateş üstünlüğü; istinat, ihtiyat ve emniyet unsurlarının kullanılması gibi taarruz harekâtında her zaman karşılaşılabilecek müşkül konular da ele alınmıştır.

  Öz bir ifadeyle “üç taktik-tabiye” yani kabaca stratejik meseleyi kapsayan bu eser, seferi mevcutlu bölük için durum, tenkit ve düşünceler başlığı altında -ardışık bir şekilde- düzenlenmiş, ilgili dönemin değişen küresel savaş konsepti doğrultusunda Yeni Talimnamelerin askerî doktrin ve kurallarını tanıtma gayesi taşıyan altı fasikül halinde yayına hazırlanmıştır. Henüz 30’lu yaşlarının başında olan Mustafa Kemal Atatürk bu altı fasikülden birini Bölüğün Muharebe Talimi adıyla -subay, asker ve yer adlarını da- Türkçeleştirerek ortaya askerî-pedagojik bir yapıt koymuştur.

  Halil Aslantürk’ün Türkçe, Almanca ve İngilizce kaynaklardan faydalanarak, felsefi, tarihi ve askerî açıdan ele almaya çalıştığı bu kısa ve fakat özlü tahlil, tanıtım ve sadeleştirme çalışmasının Atatürk kitaplığındaki seçkin yerini alacağına şüphemiz yoktur.

  Kitap Özellikleri
  ISBN 9786056966231
  Basım Dili Türkçe
  Basım Yeri İstanbul / Türkiye
  Kağıt Cinsi 2.Hamur
  Sayfa Sayısı 104

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi