"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 45indirim
  • Nutuk - Karton Kapak

  Nutuk - Karton Kapak

  Mustafa Kemal Atatürk
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9786257852081

  Aynı Gün Kargo!

  • Etiket Fiyatı: 100,00₺

  • İndirim: %45

  • İndirimli Fiyat: 55,00₺

  0 yorum / Yorum Yap


  1927 baskısı esas alınarak çeviri yazıya aktarılan Nutuk, daha önceki baskılarından birçok yönden farklıdır.

  Daha önceki basımlarda ana metinde numaralandırılarak işaret edilen vesikalar, hep ayrı bir cilt şeklinde veya ana metnin hemen devamında verilmiştir. Kopernik Kitap basımında ise vesikalar; aslî numara sırası korunarak ana metnin içinde dipnota çekilmiş ve çoğu zaman müracaat edilmesi külfet gerektiren Vesaik cildi, metnin içine yerleştirilmiştir. 

  Nutuk metninde bulunmayan ana bölüm başlıkları ve ara başlıklar konularak, anlatılanların bir şeması okuyucunun zihninde daha kolay ve açık bir şekilde şekillenmesine çalışılmıştır.

  Kopernik Kitap basımı Nutuk, bu özellikleriyle tarihçiler ve okuyucular için yararlanılması daha kolay ve açık bir metin hâline gelmiş olmaktadır. Artık araştırmacıların işi daha kolay olacak ve okuyucu metne daha büyük bir zevkle ve daha fazla nüfuz edebilecektir. 

  Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun siyasî zihniyetinin; iktidar telâkkisinin ve kurucu felsefesinin anlaşılmasında her zaman ilk müracaat edilecek metin olma vasfını bugün de korumaktadır ve daima koruyacaktır. Bu bakımdan da bir hâtırat metninden farklı ve fazla bir tarih vesikasıdır.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yüzüncü senesine yakışır bir şekilde baskıya hazırlanması ve basılması Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyete kan ve can verenlere karşı bir borcun küçük bir ifadesi ve ifası olarak görülmelidir.

  Prof.Dr.Ali BİRİNCİ

  Kitap Özellikleri
  ISBN 9786257852081
  Basım Dili Türkçe
  Basım Tarihi Ekim, 2020
  Basım Yeri İstanbul, Türkiye
  Kağıt Cinsi 2. Hamur
  Sayfa Sayısı 1124

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi