"Türkiye'nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

   % 45indirim
  • Türkiye'de Sol Darbe Teşebbüsü

  Türkiye'de Sol Darbe Teşebbüsü

  Önder Ege
  Kopernik Kitap

  Barkod : 9786257369725

  • Etiket Fiyatı: 40,00₺

  • İndirim: %45

  • İndirimli Fiyat: 22,00₺

  0 yorum / Yorum Yap


  “9 Mart 1971 Sol Darbe Teşebbüsü”, kendine göre bazı gerekçeler ile iktidara bir askeri darbe ile el konulması çabasıydı. 9 Martçıların üzerinde titizlikle çalışılmış ve belirli bir ideolojik temele dayanan gelecek projeksiyonu mevcuttu. Sadece iktidarı ele geçirmeyi değil, bir sistem değişikliğini de hedefliyorlardı. 9 Mart Hareketi; haftalık bir yayın organını ihtilal örgütünün önderliği gibi kullanan her bakımdan özgün bir yapılanmaydı.

  Diğer yandan 9 Mart hareketi sivil ve askeri cuntaların bir araya gelmesiyle teşekkül etmiş bir gizli teşkilattı. Ancak bu teşkilat istihbarat örgütlerinin çalışmaları neticesinde eylem aşamasına geçemeden deşifre edilmiş ve karşı darbe ile trajik bir şekilde tasfiye edilmiştir. 

  Bazı görüşlere göre 12 Mart Muhtırasının nedenlerinden biri de 9 Mart 1971 Günü teşebbüsüdür. Gerçekten de, 9-12 Mart süreci bir bütün olarak öncesi ve sonrası ile içinde ilginç ayrıntılar barındırmaktadır. Dolayısı ile tarihimizden dersler çıkarabilmek için üzerinde durulması gerekmektedir. Dr. Önder Ege titiz bir kaynak araştırması ile bu çalkantılı sürecin izini sürmüş ve 9 Mart Hareketi’ni büyüteç altına almaya gayret etmiştir.

  Kitap Özellikleri
  ISBN 9786257369725
  Basım Dili Türkçe
  Basım Tarihi 1.Baskı, Eylül 2021
  Sayfa Sayısı 248
  Kapak Tasarımı Yusuf Kot

  Yorum Yap

  Not: HTML'ye dönüştürülmez!
      Kötü           İyi